Knyga atveria vaikams kelią į literatūrą visam jų gyvenimui. Todėl nuo pat mažens, kiekvieną dieną prieš miegą bei veiklos metu skaitau vaikams, nes gerą vaikišką knygą galima skaityti garsiai, o tai teikia džiaugsmą tiek vaikams, tiek suaugusiems. Galima teigti, kad knygos sujungia kartas.

Klausydamas skaitomų kūrinių ar pats skaitydamas vaikas susipažįsta su daugybe naujų idėjų, išmoksta pats kurti istorijas, personažus, aptaria poelgius, diskutuoja. Knygose dažnai naudojami retesni ar visai nauji ir nežinomi žodžiai, kuriuos kartu su vaikais aptariame, aiškinamės jų reikšmes, taip plečiame ir turtiname žodyną. Kai perskaitome pasirinktą knygą, visuomet ją aptariame, apžiūrime iliustracijas, atrandame pagrindinius personažus, komentuojame, juokiamės iš jų linksmų nuotykių ar liūdime dėl patirtų nesėkmių.

Knygų skaitymas prieš pietų poilsį – „Svirpliukų“ grupės ritualas, kuris ramina, priverčia susimąstyti, supažindina ir su gėriu, ir su blogiu, suteikia žinių apie gamtą ir viską, kas vaikus domina, skatina fantazuoti, ugdo kūrybiškumą.

Visada parodau vaikams, kad juos dominančią informaciją, atsakymus į įvairius iškilusius bei aktualius klausimus visuomet galima rasti enciklopedijose vaikams, informacinėse knygose. Kartu jos ieškome, garsiai perskaitau rastą informaciją, aptariame iliustracijas, nuotraukas, schemas.

Taip pat grupės aplinkoje įkurta knygų skaitymo - vartymo erdvė, kurioje kiekvieną savaitę vaikai gali pasirinkti vis kitas knygeles, jas vartyti, aptarti iliustracijas, klausinėti. Tai padeda vaikams dar geriau susipažinti su knygų pasauliu, nusiraminti, moko susirasti reikiamą puslapį, skatina užduoti klausimus.

Kaip ir kiekvienais metais, jau tapo tradicija, kad svirpliukai aktyviai dalyvauja akcijoje „Metų knygos rinkimai“ ir renka labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas iš ekspertų pasiūlytų knygų vaikų kategorijoje.

Džiugu, kad šiais metais į metų knygos rinkimus aktyviai įsitraukė „Spindulėlių“, „Pelėdžiukų“ ir „Smalsiukų“ grupių vaikučiai ir jų mokytojos, kurios skaitė tris knygeles, kad mažieji skaitytojai pasirinktų jiems labiausiai patikusią ir atiduotų savo balsą. Svirpliukai, spindulėliai ir smalsiukai savo balsą atidavė knygai „Žvaigždžių paukštis“ , autorius K. Kasparavičius ( Nieko rimto, 2022), pelėdžiukai balsavo už knygą „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“ (Alma littera, 2022), jos autorės Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė . Vaikams patiko ir nuotaikinga knygelė „Geriausia diena“, autorės Kotryna Zylė ir Inga Dagilė (Aukso žuvys, 2022), tačiau didesnio populiarumo sulaukė dvi pirmosios knygelės.

„Knyga, knyga, dar kartą knyga. Niekas taip neišjudina ir neugdo vaiko fantazijos kaip knyga,“ – rašė viena žymiausių vaikų rašytojų Astrida Lindgren.

Parengė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rasa Bakšienė